Skip To Content

Garnet & Gold Scholar Society welcomes a record 289 new members

Photo of 2018 Garnet and Gold Scholar Society Inductees

Florida State University welcomed a record-setting 289 new inductees into its prestigious Garnet & Gold Scholar Society this spring.

Established in 2010, the Garnet & Gold Scholar Society facilitates student involvement and recognizes undergraduate students who excel within and beyond the classroom in at least three of five areas: international experience, internship, leadership, research and service.

“We are proud to welcome this new group of inductees to the Garnet & Gold Scholar Society,” said Amy Hecht, vice president for Student Affairs. “They are a wonderful representation of the university, and we are pleased to give them recognition for their involvement bettering the campus and community.”

To become an inductee of the Garnet & Gold Scholar Society, students must meet the engagement area criteria and submit a synthesis reflection project in their final semester before graduation. Participants are recognized during graduation and receive a designation on their official university transcript, both of which make the students more marketable to potential employers or graduate programs.

The students were inducted into the Garnet & Gold Scholar Society during a special ceremony Thursday, April 26. The inductees, along with their hometowns and academic majors, are:

Amelia Island, Florida
Erin Joyce, family and child sciences

Annapolis, Maryland
Bailey Mahr, nursing
Kate Hamill, public relations

Athens, Georgia
Shannon Hodgson, communication science and disorders

Atlanta, Georgia
Gabriella Dean, biological sciences
Morgan Arneson, biological sciences

Boca Raton, Florida
Blake Tipping, finance and management information systems
Kevin Matheus, civil engineering
Nicole Grant, exercise physiology
Jordan Fabel, communication science and disorders and family and child sciences

Boynton Beach, Florida
Sarah Williams, psychology
Taylor Goldberg, biochemistry

Bradenton, Florida
Shannon Winder, nursing
Raine Sagramsingh, mechanical engineering
Kayla McNulty, nursing
Amber Gould, psychology
Vincent Franco, exercise physiology

Buford, Georgia
Alexandra Taggart, music and international affairs

Charleston, South Carolina
Madison Fields, commercial music and marketing

Chicago, Illinois
Mesopotamia Nowotarski, biochemistry and environmental science
Drew Menzel, finance and marketing

Chipley, Florida
Jennifer Laufman, nursing

Clearwater, Florida
Danielle Boyden, family and child sciences
Haley Barrett, sport management

Clewiston, Florida
Samantha Shearer, communication science and disorders

Coconut Creek, Florida
Marta Salazar, biological science

Cooper City, Florida
Tori Sherwood, nursing

Coral Springs, Florida
Andrew Whitely, information technology
Shanon Keen, exercise physiology
Fritz Cuaboy, biological sciences
Laura Blank, human resource management and psychology

Crawfordville, Florida
Alyssa Schubert, biomathematics
Tia Lilliman, civil engineering

Cruz das Almas, Bahia, Brazil
Fernando Ritzinger, statistics

Dallas, Texas
Mariapia Rueda, media communication studies and international affairs

Danvers, Massachusetts
Allison Wentworth, nursing

Daytona Beach, Florida
Valeska Stamatti, biological sciences

Deerfield Beach, Florida
Mikayla Scott, nursing

Destin, Florida
Rachel Shirley, nursing
Taylor Posey, chemical and biomedical engineering

Dunedin, Florida
Chelsea Gow, psychology

Egg Harbor Township, New Jersey
Casey Coholan, exercise physiology

Elliot City, Maryland
Shelby Murtagh, family and child sciences and psychology

Englewood, Florida
Maria Sheppard, nursing

Estero, Florida
Savannah McAloose, exercise physiology

Exton, Pennsylvania
Tyler Wark, biological sciences

Fayetteville, Georgia
Elisabeth Pagan, marketing

Fernandina Beach, Florida
Emily Cramer, nursing

Fort Lauderdale, Florida
Brianna Holness, criminal justice and sociology
Caitlin Verdegem, nursing
Ivan Torres, editing, writing and media and sport management
Jaimie Geyer, nursing
Kanika Codner, finance

Fort Myers, Florida
Laura Miller, studio art and editing and writing and media
Katlyn Keep, nursing

Fort Pierce, Florida
Keanu Jackson, psychology

Fresno, California
Monique Price, professional communication

Gainesville, Florida
Antonia Veltcheva, biological sciences

Grand Island, Florida
Nicholas Swanson, biochemistry, French

Great Falls, Virginia
Ashlyn Klosterman, finance

Havana, Florida
Charity Maxwell, psychology

Hialeah, Florida
Mathew Figueroa, studio art
Stephanie Urbina, international affairs

Homestead, Florida
Brittany Hernandez, biological sciences
David Perez, civil engineering

Huntington, West Virginia
Margaret Denning, psychology and sociology

Huntsville, Alabama
Taylor Foor, applied and computational mathematics and actuarial science

Inverness, Florida
Emily Hume, communication science and disorders

Jacksonville, Florida
Alexandra Brockdorf, psychology
Allison Rodabaugh, family and child sciences
Alicia Holmes, nursing
Anne Kennedy, professional sales
Calista Pappas, exercise science
Carrie Norton, biological sciences
Claire Lynch, social work
Iris Mier, biological sciences
John Permenter, finance
Jordan Daley, nursing
Joseph Parker, biological sciences
Leilanie Vega, biochemistry
Ma Thea Heidi Labitan, nursing
Margaret May, international affairs and studio art
Mary Meade, international affairs
Olivia Genito, media communication studies
Shelby Davis, chemistry
Tamara Baffour, nursing
Tavarius Horne, human resource management

Jacksonville Beach, Florida
Mackenzie Bell, psychology

Johns Creek, Georgia
Madison Russell, environmental science and policy

Jupiter, Florida
Kahla Haber-Brown, media communication studies and social science

Kansas City, Kansas
Allison Janzen, family and child sciences

Key West, Florida
Katia Galvan, finance
Suzann Slauwhite, finance and management

Knoxville, Tennessee
Tillman Keller, professional sales

Lake City, Florida
Delanie Remond, nursing

Lake Mary, Florida
James Novello, finance and Chinese

Lake Worth, Florida
Brandon Boyd, biological sciences

Lakeland, Florida
Elora Friar, exercise science
Lauren DiCesare, environment and society
Rachele Gentry, family and child sciences and psychology

Land O’ Lakes, Florida
Tamiera Vandegrift, editing, writing and media and digital media production

Lauderdale-by-the-Sea, Florida
Nicole Baldauf, communication science and disorders

Lawrenceville, Georgia
Lauren Brown, biological sciences

Lewes, Delaware
Kristin Perkinson, management information systems

Little Rock, Arkansas
Samantha Buxbaum, editing, writing and media
Madison Cougill, family and child sciences

Lynn Haven, Florida
Anna Evans, communication science and disorders
Malinda Eggimann, nursing and psychology

Marietta, Georgia
Braxton Friday, history and classical civilizations
Christian Enciso, management
Izese Izore, psychology

Melbourne, Florida
Alexander Bell, biological sciences
Brittany Santoro, retail, merchandising and product development

Merritt Island, Florida
Kristina Hopf, international affairs and history
Laura Serrano, exercise physiology
Lauren Pentrack, international affairs and political science
Susan Alexander, nursing

Miami, Florida
Ann-Aisha Louis-Charles, biochemistry
Christian Adeleke, psychology
Cindy Rodriguez, biochemistry
Daniela Lanuza Salguero, psychology
Danielle Wilson, nursing
Jasmine Rose, finance
Julian Feliu, psychology
Katerina Aldereguia, psychology and Spanish
Katherine Lutz, English
Monique Pedroza, biological sciences and Spanish
Natalia Correa, exercise science
Sarah Fernandez, philosophy
Sophia Roman, psychology

Miami Beach, Florida
Peri Nitkin, family and child sciences

Miami Shores, Florida
Andrea Solis, biological sciences

Minneapolis, Minnesota
Andrew Chacko, biological sciences

Mokena, Illinois
Taylor Deacon, actuarial science

Montgomery Village, Maryland
Julianne Mahoney, dietetics and exercise physiology

Mountainside, New Jersey
Jensen Butler, finance

Naples, Florida
Rebecca Barton, theatre and editing, writing and media
William Boose, history

Nassau, New Providence, Bahamas
Brittaney Pratt, finance

New Orleans, Louisiana
Sierah Crisler, psychology

New Port Richey, Florida
Kenneth Thomas, risk management – insurance and management

Newburyport, Massachusetts
Kristen Emerson Gunter, Spanish and Italian

Niceville, Florida
Julie Brooks, English

North Port, Florida
Jennifer Staub, chemical engineering
Olivia Staley, nursing

Ocala, Florida
Alyssa Eashoo, biological sciences
Rylie Nonnemacher, nursing
Sabrina Abboud, international affairs and Middle Eastern studies

Ocoee, Florida
Dara Tisch, Spanish and hospitality management & tourism

Odessa, Florida
William Wyant, exercise physiology

Orlando, Florida
Alexandrea Beemer, exercise physiology
Ana Sofia Astudillo, nursing
Andy Lau Koo, psychology
Ariadna Mercouffer, computational biology
Brittany Andrews, nursing
Celia Bonett, exercise physiology
Danitza Campbell, criminology
Diana Lacatusu, biological sciences
Dominique Dubon, human resource management and psychology
Farrah Karimipour, biological sciences
Hannah Akil, marketing
Housam Antoury, public relations
Jeremiah Kidd, food and nutritional science
Liz Alicea, psychology
Miranda Ave, biological sciences
Sarah Joyce, psychology and human resource management
Shauna Mulligan, media communication studies and editing, writing and media
Shelby Wheatley, communication science and disorders
Stephanie Zerbain, nursing

Palm Beach, Florida
Melissa Rony, psychology
Savanna Deiser, social science and education and history

Palm Beach Gardens, Florida
Cara Harbaugh, social work and psychology

Palm Harbor, Florida
Andrea Martin, criminology and political science

Panama City, Panama
Carolyn Serracin, finance

Panama City, Florida
Denise Baril, social work
Emma Pearish, recreation, tourism and events
Molly Pilcher, nursing

Parkland, Florida
Zachary Shuman, political science

Peachtree City, Georgia
Rebekah Whittington, finance and real estate

Pembroke Pines, Florida
Alexandra Cates, nursing
Chelsi Change, media communication studies and English
Hope McNally, psychology
Kaelin Kiss, exercise physiology and nutrition
Sarahane Joanem, biological sciences

Pensacola, Florida
Jasmine Gray, family and child sciences and psychology
Rebecca Soloway, social science
Taylor Merritt, biological sciences
Victoria Patton, media communication studies

Peoria, Illinois
Michael Neumann, accounting and finance

Placetas, Villa Clara, Cuba
Luis Blanco, chemical and biomedical engineering

Plant City, Florida
Haley Cruzado, history and international affairs

Plantation, Florida
Matthew Rabinowitz, political science

Plymouth, Michigan
Chloe Verkerke, marketing

Ponte Vedra Beach, Florida
Allison Cannan, management information systems

Port Charlotte, Florida
Meagan Magee, editing, writing and media and Spanish

Port St. Lucie, Florida
Abigail McCullough, psychology

Riverview, Florida
Hanna Rush, anthropology

Rochester, New York
Kacey Johnson, media communication studies and Japanese

Royal Palm Beach, Florida
Brianna Milford, political science and editing, writing and media

Saint Augustine, Florida
Carly Gillingham, international affairs and political science
Christine Catania, economics and international affairs
Emily Weis, nursing
Morgan McKay, communication science and disorders

Saint Johns, Florida
Caroline Nelson, criminology

Saint Louis, Missouri
Courtney Shorter, psychology

Saint Petersburg, Florida
Eleanor Clark, international affairs and creative writing
Emily Barton, exercise science
Rose Rodriguez, management information systems
Taylor Bardecki, international affairs and Russian

Santa Rosa Beach, Florida
Cassandra Lovett, recreation, tourism and events

Sarasota, Florida
Allison Lindfors, media communication studies and international affairs
Amber Svetik, music education
Brooke Wiles, family and child sciences
Daniel Prewett, criminology
Jennifer Le Patourel, biological sciences
Lindsey Johns, exercise science
Madeline Schildkraut, nursing
Mekala Jones, family and child sciences and communication science and disorders
Nicholas Slimick, family and child sciences
Zoe Genkin, social work

Satellite Beach, Florida
Christian Seguna, nursing

Sebastian, Florida
Katherine Hanley, criminology and philosophy

Shalimar, Florida
Victoria Kiser, finance and real estate

Souderton, Pennsylvania
Hannah Forkell, international affairs and political science

Sparr, Florida
Alexis Damon, communication science and disorders

Steamboat Springs, Colorado
Harrison Smith, information communication and technology

Stuart, Florida
Sara Collins, communication science and disorders and psychology

Sumter, South Carolina
Atiana McBride-Tobiere, communication science and disorders

Taichung, Taiwan
Apple Levine, actuarial science

Tallahassee, Florida
Aarti Parmar, exercise physiology
Amanda Messer, family and child sciences
Andreza Melilli, clinical professions
Annalise Beebe, media communication studies and studio art
Catherine Stauffer, meteorology
Dominique Dampier, communication science and disorders
Eleanor Cleveland, creative writing
Georgia Platt, psychology
Gianna Tarquinio, environmental science and biological science
Kalyn Holder, finance
Kassandra Lynch, biological sciences, FSU-Teach biology
Madison Ruark, nursing
Natalie Jones, biology, art history and Japanese
Ozioma Obi, nursing
Peace Agama, nursing
Sarah Stevens, elementary education
Taylor Haney, nursing
Theresa Giralk, communication science and disorders and Spanish
Ugochi Nnaji, French

Tampa, Florida
Adam Corson, economics and media communication studies
Aejona Chambers, psychology
Allison Cheung, psychology
Ashton Davis, nursing
Catharina Chipman, nursing
Charles Ford III, biological sciences and psychology
Christopher Elkington, political science and cyber criminology
Da’Vonna Tucker, sociology
Emily McDonald, editing, writing and media
Jacquelyn Ianni, sport management and psychology
Kaitlyn Huetteman, biological sciences
Katherine Thornton, classical archaeology
Kendra Stebbins, communication science and disorders
Leah Burkett, international affairs and political science
Matthew Barroner, political science
McKenzie Kennedy, social work
Paris Jennings, environmental science
Sara Munoz, family and child sciences
Sloane Henry, communication science and disorders

Tarpon Springs, Florida
Alyssa Barsky, psychology

Temperance, Michigan
Emilie Easton, criminology and international affairs

Toronto, Ontario, Canada
Tiana Montague, international affairs

Trinity, Florida
Taylor Tischhauser, music

Venezuela
Esther De Innocentis, media communication studies and psychology

Venice, Florida
Deaven Palm, French and sport management

Vernon, Florida
Stephanie Gipson, dietetics and exercise physiology

Vero Beach, Florida
Darby Payne, nursing
Kali Myers, elementary education

Washington, D.C.
Jessica Baird, nursing

Wellington, Florida
Asya Owens, management
Brittany Leone, nursing
Bryanna Soloranzo, information communication and technology

West Palm Beach, Florida
Carolina Pereda, nursing
Enara Nazarova, information communication technology
Laura Tabares, nursing

Weston, Florida
Jeremy Schleicher, information communication and technology

White Plains, New York
Victoria Cignarella, professional sales

Winter Haven, Florida
Geranise Dorce, psychology and African-American studies

Winter Garden, Florida
Ceanna Perkins, biochemistry

Winter Park, Florida
Allison Philips, family and child sciences
Elizabeth Grant, retail, merchandising and product development

For more information, visit garnetandgoldscholar.fsu.edu.